Sodo rojus balkone

Sodo rojus balkone

Vasara – pats metas mėgautis balkono ar terasos privalumais: gerti kavą ryte vešlių augalų apsuptyje, skaityti knygą saulei leidžiantis ir kvapniems žiedams skleidžiant malonų aromatą. Taigi, pasidalinsime savo patirtimi bei patarimais, kaip susikurti rojų savo balkone, kokius vazonus rinktis, kaip suplanuoti balkono apželdinimą, kad jis jus džiugintų kiaurus metus.

Kaip atrodo sodo rojus?

Be abejonės, kiekvienam jis vis kitoks. Vieni svajoja apie romantišką vešlių gėlynų, rožių ir krūmų derinį, kiti – apie išpuoselėtą veją ir tobulai suderintus daugiamečius augalus tarp kurių raitosi tvarkingi ir švarūs takeliai, dar kitiems imponuoja kaimiško stiliaus paprastumas su gėlėta pieva, močiutės nasturtais palangėje ir vijoklių bei daugiamečių krūmų paunksme.

O kaip susikurti sodo rojų balkone?

Balkone ir terasoje augalai auga ekstremaliomis sąlygomis. Vis dėlto gana nesunku pasiekti, kad net ir aukštai viršuje šiltuoju metų laiku vešėtų žaluma. Tereikia teisingai pasirinkti augalus, tinkamus sodinimui indus ir šį tą išmanyti apie priežiūrą, tuomet nebaisi net ir karščiausia vasara, kaip kad šiūmetė.

Tinkamas vazonas – augalo „rūbas”

Kaip mums drabužiai, taip balkono augalams vazonai – ne tik būtinybė, jie turi atitikti ir savo paskirtį, ir estetiškai derėti. Vazonų yra įvairiausių formų, rūšių ir skirtingo medžiagiškumo.

Seniausi indai, kuriuose buvo auginami augalai, be abejo, buvo moliniai vazonai. Moliniai ar keramikiniai vazonai puikiai praleidžia orą, dėl to mažiau pūva augalų šaknys. Tačiau šie augalų vazonai turi ir trūkumų: žemė juose greitai perdžiūva, be to, jie nėra atsparūs šalčiui. Net ir žinodami molinių vazonų trūkumus, šių vazonų neatsisakome ir nenoriai keičiame plastikinėmis imitacijomis, nes keramikiniai ir malonesni, ir romantiškesni.

Plastikiniai vazonai – lengvi ir praktiški

Pigūs ir lengvi – taip geriausiai apibūdintume plastikinius vazonus. Dėl šių priežasčių jie tapo nepaprastai populiarūs. Vis dėlto, pirkdami galvokime ne tik apie kainą. Iš pigių plastikų gaminami vazonai dažniausiai praleidžia ultravioletinius saulės spindulius – po kurio laiko pasidaro trapūs ir sutrūkinėja. Plastikinių vazonų pranašumas – žemė juose ilgiau išsilaiko drėgna. 

Plastikiniai vazonai kartais tinkamesni, pavyzdžiui, jeigu auginate pomidorus balkone, nes tokių daug geriančių augalų kaip pomidorai karštomis vasaros dienomis nespėjame laistyti.

Kas nenori atsisakyti molinių vazonų žavesio, bet nori ir plastikinių vazonų praktiškumo, gali padaryti štai ką: augalus sodinkite į plastikinius vazonus ir įstatykite juos į molinius vazonus. Pranašumai: stambesnius augalus bus lengviau pernešti į žiemojimo vietą, o molinių vazonų sienelių nesugadins prasimušusios kalkės.

Meistrautojams – mediniai vazonai

Mėgstantys meistrauti visai nesunkiai pasigamins įvairiausių medinių vazonų, jų galite nusipirkti ir parduotuvėse. Visi mediniai vazonai turi vieną nenuginčyjamą pranašumą: žemė juose ne taip greitai išdžiūsta, jie lengvesni už molinius vazonus ir tikrai praktiški – nedūžta. Trūkumas: mediena palyginti greitai pūva, todėl vazonus reikėtų gaminti iš ąžuolo arba maumedžio.

Vazonai iš betono, eternito, sintetinio pluošto

Ilgaamžiškiausi – betoniniai, eternitiniai ir sintetinio akmens pluošto vazonai. Betoniniai vazonai, deja, yra labai sunkūs. Betoniniuose vazonuose sodinkime balkonuose ar terasose ilgai augsiančius augalus, krūmus ar dekoratyvinius medelius. Sunkiuose betoniniuose vazonuose aukštaūgiai augalai stovės tvirtai ir net audringi škvalai ar žiemos audros nebus baisios. Pirkdami eternito vazonus atkreipkite dėmesį, kad jų sudėtyje nebūtų asbesto. Bene geriausia alternatyva sunkiems betono vazonams – sintetinio akmens pluošto vazonai: stabilūs, atsparūs ekstremaliems temperatūros svyravimams, ilgaamžiai ir, be abejonės, žymiai lengvesni už betoninius.

Pavasaris – laikas sodinimui balkone

Balkoną ar terasą „apgyvendinti” augalais galima pradėti nuo balandžio mėnesio. Žinoma, patartume pradėti nuo įvairiausių pavasarį žydinčių svogūninių gėlių. Siekiantiems greito efekto patariame parduotuvėse ar ūkininkų turgelyje įsigyti gausiai siūlomų narcizų, tulpių ar krokų jau išaugintų iš svogūnėlių. Svogūninės gėlės visas maisto medžiagas sukaupia svogūnėlyje, todėl ne taip svarbu itin kruopščiai paruošti dirvožemį. Mažuosius narcizus, girines tulpes ir įvairiaspalviais žiedais žėrinčius krokus sodinkite su visu vazonėliu – augalams peržydėjus bus paprasta pakeisti vieną ar kitą augalą.

Visas snapučių rūšis sodinkite po paskutinių šalnų, maždaug gegužės viduryje. Prisiminkite auksinę taisyklę: sodinkite augalus lygiai tokiame pačiame lygyje, kaip jie augo vazonėlyje. Svyrančius augalus, pavyzdžiui, skydalapes pelargonijas, reikėtų sodinti šiek tiek įžulniai ir arčiau priekinio vazono krašto – augalams bus lengviau augti žemyn.

Balkono laistymas

Visi, kurie augina gėles balkonuose svajoja apie saulėtą ir karštą vasarą. Šilti, pietų klimatu dvelkiantys vakarai ir gėlių aromatas šį mažą žalią lopinėlį paverčia sodo rojumi balkone. Karštomis dienomis augalus geriausia laistyti vakarais – augalai per naktį gali atgauti jėgas. Laistant augalus balkone vertėtų stengtis nelieti vandens ant augalų lapijos, nes nuo to augalai gali susirgti grybinėmis ligomis.

Mažesnius ar pakabinamus vazonus galima paprasčiausiai panardinti į didelę vandens talpą ir palaikyti tol, kol nekils burbuliukai. Iš paprasto laistymo nebus daug naudos, nes sudžiūvę žemės gniutulai nesugers pakankamai vandens.

Balkone augančios daržovės

Raustantys pomidorai, kvapnieji bazilikai, gal net ir balkoną nuo svetimų akių slepiančios pupelės – visa tai kuo puikiausiai gali augti jūsų balkone ar terasoje. Idealiai tinka prieskoniniai augalai ir vaistažolės. Prieskoniai sriubai, salotoms ar sumuštiniui pagardinti augs tiesiog po ranka. Saulėtame balkone vazonuose augančių pomidorų ar aitriųjų paprikų, ne taip kaip sode ar šiltadaržyje, beveik nepuola ligos. Balkone kuo puikiausiai veši pupelės, jeigu gauna pakankamai drėgmės. Tą patį galima pasakyti ir apie cukinijas – jei leisite, jos taps milžiniškais monstrais ir originalia balkono puošmena!

Žiemą žaliuojantys balkonai

Savaime suprantama, jog žiemą balkonuose daug mažiau žalumos, bet iš visžalių krūmų ir spygliuočių galima sukurti įdomių kompozicijų. Čia net gali nuolatos gyventi eglutė, kurią Kalėdoms papuošite spalvotomis lemputėmis ir šventinėmis dekoracijomis.

Krūmai ir medžiai balkone ar terasoje ištveria net ir šalčiausią žiemą, tačiau, su viena sąlyga – vazonai turi būti visiškai atsparūs šalčiams ir tokie stabilūs, kad ju negalėtų apversti net stipri žiemos pūga. Svarbu prisiminti vieną dalyką: visžaliams augalams ir šaltuoju metų laiku reikia drėgmės. Retkarčiais vazonų žemę patartina apkasti sniegu, taip geriau apsaugosite augalo šaknis nuo iššalimo. Besniegę sausoką žiemą šiltesnėmis dienomis augalus reikia palaistyti. Dauguma vazonuose augančių visžalių augalų žiemą žūva ne dėl šalčio, o dėl drėgmės stokos.

 

Nors šiūmetė vasara jau įpusėjo, dar tikrai nevėlu susikurti rojaus kampelį savame balkone ar terasoje. Tinkamai apsodintas ir prižiūrimas balkonas gali džiuginti ištisus metus.

Skanios rytinės kavos jums linkime tarp balkone vešančios lapijos ir žiedų karalijos!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *