Kalėdų eglutės puošyba: nuo pradžios iki šių dienų

Kalėdinis vainikėlis durims ar stalui

Ar susimastėte kaip radosi Šv. Kalėdų puošybos tradicijos? Kodėl puošiame žaliaskarę eglutę, kodėl raudona, žalia, auksas ir sidabras yra klasikinės kalėdinės spalvos? Pasak floristės Ritos, šiemet vyrauja net trys kalėdinių dekoracijų tendencijos – taigi kiekvienas ras tinkamą savo skoniui.

Šiame straipsnyje ne tik apžvelgsime kalėdų puošybos ištakas, bet ir pristatysime šių metų šventinio dekoro tendencijas, pasiūlysime jums atsišviežinti savo kalėdinių papuošimų kolekciją naujausiais „saldainiukais” iš Ritos gėlių e-parduotuvės.

Ar nuo seno puošiame Kalėdų eglutę?

Pasak archeologų, žaliomis šakelėmis prieš Naujuosius metus dievo Janus garbei savo namus puošdavę dar senovės graikai ir romėnai (taip sausio mėnuo gavęs dievo Janus vardą – Ianuarius; angl. k. January). Tačiau tai nebuvo mums įprasta eglutė, o tik įvairūs žalumynai, tarp jų ir žaliaskarių šakos, dažniausiai kabinamos palubėje.

XIV a. Naujuosius metus perkėlus į žiemą, sausio pirmąją, pamažu namus žalumynais imta puošti ir per Kalėdas. Tais laikais naudotos slyvos, vyšnios ar obels šakos, iš anksto įmerktos į vandenį ir pražydintos Kalėdų laikotarpiui. Buvo tikima, kad atbudusios augalo jėgos suteiks gyvybinės energijos žmonėms – dovanos jiems sveikatos ir jėgų ateinančių metų darbams.

Garsioji Šv. Jurgio gotikinė bažnyčia Elzase dar nuo XVI a. pradžios garsėjo originalia puošybos tradicija: bažnyčios skliautuose Kalėdų laikotarpiu buvo pakabinamos 10 eglučių. Anot XVI a. istorinių šaltinių, pirmiausia Vokietijos Elzaso krašte radosi paprotys Kalėdoms ant stalo pastatyti mažą eglutę, papuoštą raudonais rojaus obuoliukais ir saldumynais, dažniausiai įvairiais kepiniais. Tada žvakučių ant eglutės dar nebūdavę.

Ilgainiui pastatomos eglutės, vietoje palubėje kabinamų šakų, išplito po visą Vokietiją, o iš jos ir į kitas šalis. Pavyzdžiui, 1510 metų istoriniai šaltiniai pirmą kartą mini papuoštą Kalėdų eglutę Rygoje, kuri Naujųjų Metų naktį buvo sudeginta.

Mažos eglutės jau su žvakutėmis taip pat atsirado Vokietijoje, Hanoverio krašte, XVII a. Tada žvakutė būdavo uždegama ant kiekvienos medelio šakelės.Tuo tarpu didelės kalėdinės eglės, kaip miesto aikštės puošmena, pačioje XIX a. pradžioje buvo pastatytos prieškalėdinės mugės metu Drezdene.

Lietuvoje kalėdinė eglutė XX a. pirmaisiais dešimtmečiais kaime dar nebuvo žinoma. Šio amžiaus 4-ajame dešimtmetyje kalėdų eglę pradėta puošti miestelių aikštėse ar mokyklose. Kalėdų eglutės buvo puošiamos obuoliais, saldainiais, spalvoto popieriaus pynėmis. Įdomu, kad ilgainiui daugelyje kultūrų įsivyravo tos pačios pagrindinės Kalėdų dekoro spalvos: raudona, žalia, aukso, balta, mėlyna ir violetinė.

Raudonos Kalėdos

Raudona, viena svarbiausių kalėdų dekoro spalvų, radosi nuo rojaus obuoliukų, kurie simbolizavo Adomo ir Ievos išvarymą iš rojaus. Raudonos spalvos uogos, naudojamos kalėdų puošyboje, reiškė Kristaus kraują. Vyskupų liturginės mantijos – taip pat raudonos spalvos.

Žalios Kalėdos

Tamsiuoju žiemos periodu visžaliais augalais tūkstančius metų buvo puošiami namai ir šventyklos – kaip pavasario ir atsinaujinančios gamtos laukimo simbolis. Romėnai dovanodavę vieni kitiems visžalių augalų šakeles, linkėdami geros metų pradžios ir sėkmės. Senovės egiptiečiai palmės šakeles naudodavę žiemos apeigų metu.

Auksinės Kalėdos

Aukso spalva – tai Saulės ir šviesos spalva – ypatingai laukiama tamsiuoju žiemos laikotarpiu. Aukso ir raudoni atspalviai – liepsnos, kurios taip visiems reikia šaltuoju metų laikotarpiu, simboliai. Auksas per amžių amžius visose kultūrose reiškęs gausą, priteklių ir sėkmę. Dažnai aukso spalva keičiama sidabru, tačiau auksas, be abejonės, visais laikais buvo „karalius”.

Baltos Kalėdos

Balta – tyrumo, skaistybės ir taikos simbolis. Žiemos sniegas – taip pat baltos spalvos! Bažnyčiose apeigų metu altorius uždengiamas sniego baltumo staltiese, o po išpažinties tikintiesiems yra dalinamos baltos spalvos plotkelės, kaip tyrų minčių, maisto, Kristaus duonos simbolis.

Mėlynos Kalėdos

Mėlyna – tai Mergelės Marijos, Kristaus motinos spalva. Įdomu tai, kad viduramžiais mėlyni dažai buvo brangesni už aukso spalvos dažus! Todėl mėlynos spalvos rūbus vilkėdavo tik karališkųjų šeimų atstovai arba labai turtingieji. Marijos rūbai – mėlynos spalvos, simbolizuojantys jos aukštą statusą religiniame kontekste. Mėlyna reiškia dangaus žydrynę ir rojų.

Violetinės Kalėdos

Violetinė – transformacijos, virsmo spalva. Advento metu bažnyčiose altorius uždengiamas violetinės spalvos audeklu. Violetinė – karališkoji spalva, simbolizuojanti kilnumą, galią, gausą ir magiją.

Šių metų Kalėdų puošybos tendencijos

Floristikoje, kaip ir mados pasaulyje, šiais metais pagrindinis dėmesys teikiamas natūralumui ir ekologijai. Kalėdų dekoro pasirinkimą, visų pirma, apsprendžia jūsų namų bei aplinkos stilistika. Tad svarbiausia – puošybos vientisumas su aplinka, eklektikos vengimas ir kūrybiškas dekoro akcentų parinkimas.

Jeigu jūsų namai dvelkia klasika, niekuomet nesuklysite pasirinkdami klasikinių kalėdinių tonų gamą: raudona, žalia, aukso ar balta, mėlyna ir violetinė. Jeigu namų interjeras skandinaviško stiliaus, tuomet neabejotinai rekomenduojame natūralumu kvepiančią miško tematikos kryptį. Mylintiems funkcionalųjį modernumą šiais metais siūloma avantgardinė kalėdų dekoro kryptis. Pasirinkus vieną iš minėtų krypčių, labai svarbu išlaikyti stilistinį vientisumą visuose puošybos elementuose: ant durų kabantis vainikas, kalėdų eglutė ir stalo dekoras turi derėti tarpusavyje.

 

Kalėdiniai vainikai

 

Stalo dekoras gali būti natūralistinis, klasikinis ar modernus – tai vienas svarbiausių advento puošybos akcentų. Adventas tęsiasi  4 savaites, todėl ant stalo turi būti 4 žvakelės. Ant stalo, belaukiant Kūčių, kiekvieną sekmadienį uždegame po vieną žvakę, o Kūčių naktį, kuomet susirenka visa šeima prie šventinio stalo – uždegama paskutinė žvakelė.

Kad kalėdos kvepėtų – svarbu „nudžiuginti” stalą žiedais, juk sprogstantis gėlės pumpuras – tai Kristaus gimimo simbolis; gėlės žiedas – tai šventė, gyvybės pratęsimas. Graži advento stalo simbolika atveria mums duris į kūrybingumo begalybę.

Šventinio stalo puošybai puikiai tinka žiemą sprogstantys heleboro (lot. Helleborus), vadinamo „žiemos rože”, pumpurai. Heleboras – kalnų gėlė, kuri žydi žiemą net ir mūsų klimato sąlygomis.

Žinoma, niekuomet neapsiriksite, kurdami stalo kompoziciją, kurios akcentas bus impozantiški karališkojo amarilio pumpurai. Taip pat galima pastatyti vaškuotų hiacintų, kad, belaukiant kalėdų ryto, šie kvapnūs augalai atvertų savo pumpurus ir skleistų kerintį savo aromatą. Tiek nedaug tereikia, kad sukurtumėte „kvepiančias Kalėdas”!

Gyvų gėlių kompozicija ant Advento stalo, mišku kvepiančios eglutės šakos, ant durų kabantis vainikėlis, puoštas kankorėžiais, džiovintais vaisiais, uogomis, kukliai perrištas kaspinėliu… Svarbu mokėti džiaugtis subtiliu paprastumu ir džiuginti savo artimuosius – kviesti visus pasibūti prie bendro šventinio stalo.

Miško tema

Jei jums prie širdies natūralumas, skandinaviškas nuosaikumas, tuomet tikrai nesuklysite rinkdamiesi miško tematiką. Puošybai tiks viskas, ką randame natūralioje gamtoje: kankorėžiai, miško žaluma, žalios spalvos samanos, subtilūs rudos spalvos atspalvių lapai ir šakos, o akcentui – švytinčios raudonos spalvos uogos. Klasikiniai kalėdų žaisliukai tokio stiliaus puošyboje taip pat nepriekaištingai derės. Šių metų naujiena – barchatu ar veliūru padengti žaisliukai: visų atspalvių rudi ir tamsiai raudoni tonai, tarsi sodrių miško uogų simbolis.

 

 

Klasika – visais laikais klasika

Jeigu praėjusiais metais klasikinėje kalėdų puošybos linijoje dominavo sidabras, tai šių metų karalius yra auksas. Šiais metais klasikinė kalėdų dekoro kryptis ypatingai drąsi – tai juodos spalvos ir aukso derinys! Aukso spindesys juodame fone sužėri šių metų prabanga. Akcentui rekomenduojamos raudono burgundiško vyno spalva, visos ugninės spalvos… Stipri spalvinė šių metų klasikos gama simbolizuoja energiją, pasitikėjimą savimi ir sėkmę. Drąsiai sutikime Naujuosius Metus!

Avangardinis stilius moderniam interjerui

Jaunatvišką žaismingumą šiais metais puikiai išreikš platus spektras pilkai melsvų atspalvių, žalsvai mėlynos spalvos – švelnios ir tarsi „nuplautos”: pradedant nuo tarsi nubalintų rožinių tonų iki gilesnių violetinių. Jeigu ankstesniais metais dominavo intensyvi sodri violetinė ar rožinė, tai šiemet avangardo stiliaus eglutės suspindės balta spalva nušviesintais įvairiaspalviais tonais: švelniai žydrais, violetiniais, rožiniais bei kreminės kūno spalvos atspalviais (gelsvais, smėlio, šampano ir t.t.).

Tokios tad pagrindinės šių metų kalėdų puošybos tendencijos, o pabaigai štai toks mūsų pastebėjimas: kad šventės būtų šventiškos, svarbiausia yra gera nuotaika, o gerą nuotaiką padeda kurti ne tik namų papuošimas bet ir vidinis nusiteikimas džiaugtis, švęsti ir mylėti.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *