Kitoks požiūris į kapų priežiūrą

Kursai floristams – Vėlinės ir gedulas. Kryželis Vėlinėms geltonų lapų fone

Besiruošiant Vėlinėms mūsų kapines užlieja gėlių ir žvakių jūra. Taip lietuviai išreiškia pagarbą savo išėjusiems artimiesiems. Tačiau ar toks dėmesio mirusiesiems demonstravimas iš tiesų atitinka mūsų tradicijas?

Plastikinės gėlės, plastiko ir stiklo indeliai, kurie lieka sudegus žvakėms, užteršia mūsų aplinką taip, kad vis garsiau kalbama apie kapinėse tiksinčią ekologinę bombą. Galbūt mes – rungtyniaudami, kieno kapas bus apšviestas skaisčiau, ar nustelbs kitus spalvingų žiedų gausa – vis dėlto užmirštame tikrąją Vėlinių prasmę?

 

Senaisiais laikais kapinėse medžių niekas nekirsdavo, nes tikėjo, kad viskas, kas išauga mirusiųjų teritorijoje, yra mirusiųjų pasaulio dalis, todėl kirsdamas medį, ar skindamas gėlės žiedą skriaudi patį mirusįjį.

 

Kapinės – ne vieta „lenktynėms“

Mūsų nuomone, kapinėse nederėtų varžytis, kas uždegs daugiau žvakių ar gausiau apkraus kapą gėlėmis. Svarbiausia – saikas ir dermė su gamta.

Puošiant kapus iš protėvių vertėtų pasimokyti santūrumo – ryškios gėlės, gigantiški paminklai, žvakių kalnai nėra susiję su jokiomis tradicijomis. Juk senosiose lietuviškose kapinaitėse buvo statomi kuklūs mediniai kryžiai, arba amžinojo poilsio vietos būdavo ženklinamos kukliu lauko akmeniu. Ir gėlių ant mūsų protėvių kapų būdavę mažai. Tradicija iš kapinių daryti gėlynų darželius Lietuvoje atsirado tik XX amžiuje.

Senaisiais laikais kapinėse medžių niekas nekirsdavo, nes tikėjo, kad viskas, kas išauga mirusiųjų teritorijoje, yra mirusiųjų pasaulio dalis, todėl kirsdamas medį, ar skindamas gėlės žiedą skriaudi patį mirusįjį. Taip pat tikėta, kad paukščiai saugo mirusiųjų pasaulį, nes yra tarpininkai tarp Dievo, žmogaus ir mirusiųjų. Tad medžiai buvo svarbi, nedaloma kapinių dalis. „Norisi paskatinti lietuvius jausti saiką, juk kapinėse svarbiausia – estetika ir dermė su gamta“, – sako Rita Naujalienė.

Mirusiajam nėra svarbus mūsų puikybės padiktuotas noras kuo daugiau apkrauti jo kapą gyvų ir mirusių gėlių žiedais, tai mūsų, gyvųjų, susireikšminimas ir tuštybė.

Sudeginame traukinio sąstatą su 50 vagonų

Asociacija Lapkričio 2-osios draugija kiekvienais metais kviečia savo artimųjų kapų nepaversti stiklo ir plastiko sąvartynu ir per Vėlines jų atminimą pagerbti uždegant vieną žvakę ir paraginti tai daryti kitus.

Tyrimo, kiek teršiame aplinką degindami žvakes stiklo ar plastiko indeliuose, Lietuvoje kol kas nėra atlikta, tačiau ir plika akimi matyti, kad po lapkričio švenčių kapinėse lieka tūkstančiai tonų stiklo ir plastiko.

Palyginimui, galime pasiremti kitų šalių skaičiavimais, pvz., Slovėnijos. Paskaičiuota, kad šioje šalyje, kurioje gyvena 2 mln. gyventojų, kiekvienas slovėnas per metus į kapus atneša 8–12 stiklinių žvakių. Tai sudaro apie 2 700 tonų stiklo duženų. Vadinasi, Lietuvoje, kurioje yra virš 2,7 mln. gyventojų, stiklo kiekiai galėtų būti dar didesni – apie 3 tūkst. tonų, tai sudarytų traukinio sąstatą su 50 vagonų!

 

„Norisi paskatinti lietuvius jausti saiką, juk kapinėse svarbiausia – estetika ir dermė su gamta“, – sako Rita Naujalienė.

 

Svarbu nepamiršti, kad ir pačių žvakių deginimas vienoje erdvėje yra kenksmingas. Lenkijoje, Opolės mieste buvo atlikti oro mėginių kapinėse tyrimai ir apskaičiuota, kad, degant žvakėms, pačiu intensyviausiu metu benzolo, sukeliančio vėžį, koncentracija yra trigubai didesnė už leistiną normą, o toluolo ore – 3,5 karto daugiau. Tai prilygsta aplinkai prie intensyvių eismo magistralių ar didžiulių pramoninių rajonų.

Taigi, reikšdami pagarbą mirusiesiems nepamirškime gyvųjų ir neperženkime proto ribos. Pakanka ant kapo įrengti vieną stacionarų žibintą, kurio viduje tereikėtų pakeisti tik pačią parafino žvakę arba bent jau uždegti tiek žvakelių, kiek asmenų ilsisi kapavietėje.

Svarbiausia – saikas ir dermė su gamta

Gyvos ar dirbtinės gėlės?

Atskira problema – dirbtinės plastikinės gėlės ir vainikai, kuriuos daugelyje Europos valstybių paprasčiausiai draudžiama nešti ant kapų.

Gyvų ir dirbtinių gėlių ant kapų nešimas per Vėlines paplito sovietmečiu, bet tai buvo daroma kukliai – padedamas vos vienas kitas žiedas. Šiandien matome visai kitą vaizdą – begalė plastikinių ir stiklinių žibintų, gyvų ir dirbtinių gėlių kalnai…

Mes savo klientus, jau įsigijusius dirbtinių gėlių kompozicijas, kviečiame nepirkti naujų, o jau įsigytas kompozicijas atnešti restauracijai. Mes gėles nuplauname, naujai sukomponuojame ir taip vis atnaujinama kapo puošmena daugeliui klientų tarnauja iki 3–5 metų.

Vis dėlto, tvarkančiuosius savo artimųjų kapus kviečiame pagalvoti apie alternatyvą dirbtinėms gėlėms. Juk visuomet galima kapus papuošti tikrų gėlių, medžio žievės, šakelių, rudens uogų, kankorėžių vainikėliais, kompozicijomis, kurios natūraliai suyra.

Vėlinių metu kiekvieno šeimos nario pabuvimas su mirusiais artimaisiais – dvasinio ryšio su jais atkūrimas yra svarbiausias – jokiu būdu, ne ryšys per plastiką ar vartojimą.

 

Jeigu paminklas pilkų atspalvių, gražiai derės melsvos našlaitės, sukulentai, o, jeigu paminklo akmuo rusvų tonų, tuomet puikus pasirinkimas bus šilokai, viržiai, sukultūrintos spanguolės ar rudbekijos.

 

Tausojanti kapo puošyba

Kapavietė – natūralios gamtos vieta, tad ir jos puošyba turi organiškai susilieti su aplinka. Planuojant kapavietės apželdinimą svarbu jį derinti su paminklo stilistika, bendru aplinkos koloritu ir gamtinėmis sąlygomis.

Tarkime, jei kapinės miške ar pamiškėje, jums puikiai vešės viržiai, erikos, gebenės, arba sukultūrintos spanguolės. Jeigu kapavietė atviroje plynėje, puikiai augs tokie daugiamečiai augalai, kaip šilokai, lauko sukulentai arba dvimetės našlaitės.

Spalvinės gamos parinkimas

Ruduo mus džiugina ramių tonų žemės spalvomis: sodriai ruda, tamsiai raudona, įvairiausių tonų pilkais, žaliais ir gelsvais atspalviais – šios spalvos ir yra tinkamiausios Vėlinių puošybai kapuose.

Juk akinančių, sintetinių spalvų gėlių dekoras kapuose – tarsi svetimkūnis žemėje. Todėl, atidžiai įvertinkite kapavietės koloritą ir atitinkamai parinkite spalvinius akcentus. Pavyzdžiui, jeigu paminklas pilkų atspalvių, gražiai derės melsvos našlaitės, sukulentai, o, jeigu paminklo akmuo rusvų tonų, tuomet puikus pasirinkimas bus šilokai, viržiai, sukultūrintos spanguolės ar rudbekijos.

Vėlinių dieną užtenka nuskinti putino ar šermukšnio uogų šakelę, pora kuklių darželio žiedų ir tikrai nereikia persistengti su įmantriomis gėlių kompozicijomis krepšeliuose. Kapų aplinka turi spindėti ramybe, o ne ryškiomis spalvomis.

Kaip patiems susikurti kapo puošybos akcentą?

Jeigu Vėlinių proga visgi nutarėte neapsiriboti nunešdami du kuklius žiedus ant artimojo kapo, turime jums keletą patarimų, kaip patiems susikurti kapo puošybos akcentą.

Kompozicijos kūrimui jums puikiai pasitarnaus džiovintos gėlės, kankorėžiai, gilės, kaštonai, samanos, įvairūs pagaliukai, lapai, rudeninės uogos ar ta pati medžio žievė. Aštriu sekatoriumi nukirpkite keletą tujų šakelių. Auginate rojaus obelis, šermukšnius, šaltalankius, svarainius – nusikirpkite šakelių su vaisiais.

Prieš kurdami formos darbą, pabandykite vizualizuoti kapavietės išplanavimą ir paminklo formų stilistiką:

  • jeigu paminklas yra pailgos formos – tai ir darbas iš aukščiau paminėtų natūralių medžiagų turėtų būti formuojamas pailgos formos;
  • jei paminklas apvalių formų – tuomet derėtų pagalvoti apie simetriškos formos kompoziciją.

Iš visų šių grožybių ant kapo sudėliokite savo kompoziciją. Pasirūpinkite, kad ant viršaus būtų sunkesni objektai, nes kitaip stipresnis vėjas gali viską sugadinti.

Kapo apželdinimo schemos

Norime su Jumis pasidalinti 12 schemų, kuriomis remdamiesi galite skoningai priderinti kapo apželdinimą prie antkapio:

Ritos gėlių darbai

Tikimės, kad rasite įkvepiančių idėjų ir šiais metais nuspręsite patys susikurti kapo puošmeną Vėlinėms. Štai keletas mūsų kurtų papuošimų Vėlinių kapams.

Kursai floristams Vėlinių tematika

Jeigu dirbate floristikos srityje ir mes sudominome jus savo mintimis apie kapų puošybą Vėlinių laikotarpiu, kviečiame jus į Ritos Naujalienės vedamus floristikos įgūdžių tobulinimosi kursus. Naujos ir įkvepiančios idėjos greičiausiai gimsta kuriant kartu ir besidalinant skirtingomis patirtimis.

Š. m. spalio 19–20 dienomis Rita dalinsis su jumis savo įgūdžiais ir praktinėmis žiniomis apie naujausias floristikos tendencijas, kompozicijų kūrimo technikas, medžiagų derinimą. Galėsite leisti savo kūrybiškumui išsiskleisti, kuriant unikalius koliažus, vainikus ir puokštes.

Dalyvių registracijaKursai floristams: gėlės ir puokštės ant artimųjų kapų

Iki susitikimo!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *