Tulpės, turbanas ir kovo 8-oji

Tarptautinė moters diena, Kovo 8-oji, Lietuvoje – atmintina diena, švenčiama kaip Tarptautinė moterų solidarumo diena. Moters dienos proga tulpė (gentis tulipa) mūsų šalyje jau daugelį metų yra populiariausia ir perkamiausia gėlė.

Kovo 8-osios istorija

Idėja švęsti tarptautinę moters dieną kilo XIX–XX amžių sandūroje, kai sparti industrializacija ir ekonominė plėtra kėlė masinius protestus prieš sunkias darbo sąlygas. Vienas tokių protestų vyko 1857 m. kovo 8 d. Niujorko tekstilės fabrike, kur moterys protestavo prieš ypač prastas darbo sąlygas ir mažus atlyginimus. Vėlesniais metais kovo 8 d. vykdavo protestai, vienas didesnių – 1908 metais, kai 15 000 moterų žygiavo Niujorko gatvėmis, reikalaudamos sutrumpintos darbo dienos, didesnio darbo užmokesčio ir rinkimų teisės.

Kitais metais minėdami Tarptautinę moters dieną daugiau nei milijonas žmonių Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje dalyvavo mitinguose už moterų teisę dirbti, balsuoti, mokytis. Dabartinė moters diena pradėta švęsti po to, kai 1910 m. kovo 8 d. Kopenhagoje vykusioje tarptautinėje moterų konferencijoje aktyvi moterų teisių gynėja Klara Cetkin pasiūlė kasmet vieną dieną skirti dėmesio moters kovai už laisvę ir lygias teises. Šią dieną jau tapo įprasta, kad vyrai dovanoja gėles moterims, ne paslaptis, kad dažniausiai pasirenkama gėlė – pavasariu kvepianti grakščioji tulpė.

Tulpė – pasaulyje viena populiariausių gėlių. Tulpė, skirtingai nei, pavyzdžiui, rožė, nėra nei per daug elegantiškas, nei per daug romantiškas ar ekstravagantiškas pasirinkimas; tulpė – tiesiog ideali gėlė, tinkama dovanoti visomis progomis. Ši gėlė, kaip ta mūsų mėgstamiausių džinsų pora ar niekuomet nepabostantys mamos kepami sausainiai, mums pasąmonėje kuria jaukumo, neįpareigojančio paprastumo, komforto jausmą. Su tulpe siejama nemažai istorijų, o įvairiaspalviai tulpių žiedai simbolizuoja pačią įvairiausią semantinių reikšmių gamą.

Tulpės ir turbanas

Tulpės kilmė neatsiejama su Persijos ir Turkijos amžių istorija, kur ši gėlė buvo itin svarbus elementas šių šalių kultūroje, mene ir religijose. Sakysite, kas gali būti bendro tarp tulpės ir turbano? Ir prie ko čia dėta Kovo 8-oji?

Visų pirma, manoma, kad būtent dėl senovės Turkijoje paplitusios tradicijos puošti tradicinius galvos apdangalus turbanus tulpių žiedais, europiečiai per klaidą suteikė šiai gėlei pavadinimą, kilusį iš persiško žodžio, reiškiančio „turbanas”. Tulpės dar 17 amžiuje nepaprastai išpopuliarėjo ir dėl Olandijoje 1633-37 metais kilusios „Tulpių manijos” finansinės krizės visuotinai tapo žinomos, kaip „Olandiškos tulpės”.

Skaičiuojama, kad pasaulyje jau yra išvesta virš 4.000 tulpių rūšių. Išskyrus mėlyną, šios gėlės gali būti bet kokios spalvos. Nuo akinančios baltos, visų geltonos ir raudonos spalvos atspalvių iki rudos, intensyviai violetinės ar netgi juodos spalvos. Dėl gausios šių gėlių žiedo formų ir spalvų įvairovės, šio augalo simbolika apima visa paletę reikšmių.

Visų pirma, tulpė – tai tyros meilės simbolis. Kaip daugelis gėlių, skirtingų spalvų tulpės simbolizuoja skirtingus dalykus. Raudonos tulpės dažniausiai reiškia meilę, tuo tarpu purpurinės – karališkumo, prabangos simbolis. Geltonų tulpių reikšmė evoliucionavo nuo kažkada reiškusių nelaimingą meilę ar išsiskyrimą iki šiuo metu paplitusios interpretacijos: gaivumo, pozityvumo ir saulėtos nuotaikos. Baltos spalvos tulpės dovanojamos kaip ištikimybės, tyrumo simbolis. Margos, įvairiaspalvės tulpės, kažkada buvusios vienos populiariausių dėl savo nepakartojamų raštų ir spalvų įvairovės, simbolizuoja unikalų žmogaus akių grožį, sielos tyrumą.

Tulpė – meilės žiedas ir pavasario pranašas

Nenuostabu, kad dėl tokios gausybės sentimentų ir simbolinių reikšmių, tulpė išlieka viena populiariausių gėlių pačiomis įvairiausiomis progomis. Mūsų klimato sąlygomis tulpė – viena pirmųjų gėlių, pradedančių mus džiuginti po ilgos šaltos žiemos. Tad, natūralu, kad kovo 8-osios proga, įteikdami moterims tulpės žiedą, dovanojame savo meilę, saulėtą nuotaiką ir šviesias mintis.

Nors mums įprasta pirkti skintas tulpes, vertėtų nepamiršti, kad tulpės gali puikiai aukti ir džiuginti mūsų akį pasodintos vazonėlyje. Tulpių auginimas iš tulpių bulvyčių vazonėliuose ar namų sode – atgaiva sielai ir džiaugsmas akiai.

Kovo 8-osios proga mūsų salone jus pradžiugins net 40 skirtingų tulpių rūšių. Pasigrožėkime pavasario pranašais! Tulpė – viena mėgstamiausių gėlių visame pasaulyje, nepakartojama savo subtiliu grožiu ir tobulu paprastumu.

Laukiame jūsų svečiuose – Laisvės a. 9c, Prienai.

Negalite pasveikinti patys?

Neturite galimybės gėles Jums brangioms moterims įteikti patys? Užsakykite kovo 8-osios gėles internetu ir mes jas pristatysime į namus ar biurą. Užsakymus Prienų rajone ir Birštone pristatome patys, kitus užsakymus vykdo mūsų partneriai Lietuvoje.

0 komentarai

Komentuok

Nori prisijungti prie diskusijos?
Parašyk savo komentarą laukelyje žemiau.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *