10 augalų, kuriems reikia mažiau saulės

10 augalų, kuriems reikia mažiau saulės (paveiksėlyje: Monstera)

Bene kiekvienuose namuose ar biure rasis tamsesnis kampas, kuris tarsi prašosi pagyvinimo gyvais žaliaisiais augalais. Deja, ne visi „žalieji gyventojai” gali tarpti saulės stokojančioje patalpoje. Tačiau yra keletas augalų, kurie puikiai veši ir tamsesnėse namų ar biuro erdvėse. Juk natūraliai gamtoje, pavyzdžiui, džiunglėse kai kurie augalai klęsti net gūdžiausioje tankmėje bei prietemoje.

Apie sansevjerą, skindapą, kraštuotąją draceną ir vėzdūnę jau rašėme ankstesniuose straipsniuose, tad kviečiame iš arčiau susipažinti su kitais saulės šviesai nereikliais augalais – kai kurie iš jų nakties metu netgi gamina deguonį bei valo orą. Šįkart ne tik pristatome naujus šviesai nereiklius augalus, bet taip pat pateikiame patarimus, kaip juos teisingai prižiūrėti.

  1. Aukštoji aspidistra
  2. Filodendras
  3. Kalatėja
  4. Aglaonema
  5. Monstera
  6. Bromelijiniai augalai
  7. Trijuostė sansevjera
  8. Skindapas
  9. Dracena
  10. Vėzdūnė

#1 Aukštoji aspidistra

Aukštoji aspidistra (lot. Aspidistra elatior)

Aukštoji aspidistra (lot. Aspidistra elatior). Įsigykite internetu mūsų e-parduotuvėje.

Aukštosios aspidistros (lot. k. Aspidistra elatior) puošmena – šio augalo ilgi, kieti, tamsiai žali ir blizgantys lapai. Retai sutinkama Variegatos rūšis turi bal­tai dryžuotus lapus. Nors aspidistra lėtai auga, gali suformuoti didelius, dekora­tyvinius kupstus. Šis vazoninis augalas nėra reiklus šviesos trūkumui ir nereikalauja ypatingos priežiūros.

Vieta

Aspidistros nemėgsta tiesioginių saulės spindulių ir geriausiai auga ūksmingose vietose. Tai vienas iš nedauge­lio augalų, tinkamų auginti prastai apšviestose patalpose. Vasarą ją gali­ma išnešti į sodą – geriausia jai rasti vietą kitų augalų šešėlyje.

Temperatūra

Vasarą – kambario temperatūra, žie­mą tinkamiausia 15-20 °C, nors nekenkia ir aukštesnė.

Laistymas

Vasarą aspidistras laistyti reikėtų reguliariai, gana intensyviai, 2-3 kartus per sa­vaitę. Žiemą – priklausomai nuo temperatūros – dažniau­siai kartą per savaitę. Van­duo, kuris lieka vazonėlio padėkle, o taip pat gausus laistymas – aspidistros šaknų puvimo priežastis. Patariame drėkinti aspidistros lapus juos nupurškiant kambario temperatūros vandeniu. Aspidistrai tinka ir sausas patalpų oras.

Tręšimas

Vasarą – kas 3 savaites minerali­nių trąšų mišiniu. Atkreipiame dėmesį, kad nuo per didelės trąšų dozės gali sutrūkinėti lapai bei išnykti dekoratyviosios lapų juostelės.

Dauginimas

Gerai auga gana ankštuose vazo­nėliuose, todėl ši gėlė turi būti persodinama ne dažniau kaip kas 2-3 metai į lapinės kompostinės žemės mišinį, įpilant smėlio. Būtinas geras drenažas.
Augalas turi šakniastiebius, ku­riuos geriausiai dalinti pavasarį, persodinant.

 


#2 Filodendras

Filodendras (lot. k. Philodendron) – žalialapis tropinis augalas, puikiai puošiantis namus ar biuro erdvę.

Filodendro lapai (Philodendron xanadu)

Pav: Philodendron xanadu. Įsigykite filodendrų genties augalus mūsų e-parduotuvėje

Filodendras – tai ajerinių (lot. k. Araceae) šeimos, Pietų Amerikos drėgnųjų atogrąžų miškų augalas. Natūraliose sąlygose savo šliaužiančiu, kaip gyvatė, tamsiai žaliu stiebu aukštai įlipa Į medžius. Iš 7—8 m aukščio kaip virvės kabo nukarusios orinės (pasparinės) rudos 1-2 cm storio filodendro šaknys. Ties kiekvienu lapu jų esti po vieną arba dvi. Pasiekusios dirvą tokios šaknys įsitvirtina.

Lapai dideli, tamsiai žali. Filodendro lapai išsiplečia iki 45 cm. Žiedai įdomūs — apsupti dideliu gelsvai bal­tu papėdlapiu — primena kalijos žiedus. Kambariuose auginami filodendrai žydi retai. Vaisiai — burbuolės, panašios į kukurūzų burbuoles, kurios prinokusios stipriai kvepia ananasu; valgomos.

Philodendron xanadu yra viena iš maždaug 450 filodendrų veislių. Šis egzotinis augalas gali užaugti iki 120 cm. aukščio ir iki 150 cm. pločio. Augalas lengvai auginamas.

Vieta

Svarbiausia, šio augalo neturi liesti tiesioginiai saulės spinduliai. Langas į rytus ar vakarus yra ideali vieta filodendrui. Jei viename iš šių krypčių lango nėra, jį galima patalpinti tolesniame kambaryje.

Temperatūra

Jei kambario temperatūra žiemos laikotarpiu yra aukštesnė nei 20 °C, rekomenduojame bent 2 kartus per savaitę nupurkšti augalo lapus. Tai labai svarbu augalui, nes jis netoleruoja per didelės šilumos.

Laistymas

Žiemą filodendras yra labai „taupus”, kai kalbame apie laistymą. Tačiau vasaros mėnesiais jis turėtų gauti pakankamai vandens. Liejant augalą svarbu neužlieti jo orinių šaknų žemės paviršiuje. Nuolatinis vandens užliejimas sukelia filodendro šaknų puvimą. Tiesiog įkiškite giliau savo pirštą į žemės substratą ir, jei jaučiate, kad žemė dar šiek tiek drėgna, liekite praėjus keletui dienų arba tiesiog papurškite augalo lapus kambario temperatūros vandeniu.

Jei patalpoje susikaupia daug drėgmės, filodendras „verkia”, lapų pakraštėliuose lašais iš žiotelių sunkiasi vanduo.

Tręšimas

Rekomenduojame tręšti skystomis trąšomis, ypač tuo metu, kai augalas auga, jį reikia tręšti kas 2 savaites.Tinkamas dirvožemis yra pralaidus ir laisvas, tačiau labai maistingas. Idealiai tinka humuso dirvožemis.

Dauginimas

Filodendras veisiamas sėklomis, kurios atvežamos iš atogrąžų kraštų, stiebo gabaliukais, ūgliais ir atžalomis.

Didelį, seną filodendrą su ištįsusiu — išsirangiusiu, belapiu stiebu galima atnaujinti. Tam tikslui lapuota viršūnė su dalimi orinių šaknų nuplaunama (žaizda apibarstoma trintomis medžių anglimis) ir sodinama į vazoną, kartu sudedant ir orines šaknis. Likęs senas stiebas piaustomas gabaliukais taip, kad kiekvienas iš jų turėtų po 1-2 akutes. Gabaliukai sudedami į drėgną smėlį arba smėlingą durpžemį ir laikomi kambario temperatūroje. Po kiek laiko įsišaknija ir pradeda augti. Filodendrą taip pat galima išau­ginti iš šoninių ūglių ir atžalų.

Filodendras – vienas iš mūsų mylimiausių vazoninių augalų, kuris papuoš tiek namus tiek biurą. Nuskynus lapelį, pauostykite, kaip skaniai kvepia jos sultys! Nors filodendro lapai kvepia kaip vienas aromatingiausių prieskonių, jie nevalgomi.

 


#3 Kalatėja

Kalatėja (lot. Calathea lancifolia)

Kalatėja (lot. Calathea lancifolia). Įsigykite internetu mūsų e-parduotuvėje.

Kalatėja (lot. k. Calathea) – tai augalas, turintis gražius, de­koratyvius lapus įvairių žalių atspal­vių, papuoštus vyšnių, kavos ir bronzos spalvų subtiliomis juostelė­mis arba simetriniais raštais. Smulkūs balti žiedai atsiranda vasarą. Kalatėja mėgsta labai drėgną orą, sausose patalpose lapų kraštai greit gelsta.

Vieta

Kalatėjos mėgstamiausia šviesa – išsklaidyta. Auga­las nemėgsta tiesioginių saulės spin­dulių, kurie sukelia lapų susisukimą ir parudimą. Šis augalas myli ūks­mingas vietas.

Temperatūra

Per visus metus kambario temperatūra neturi keistis – 19-22 °C. Jei oras drėg­nas kalatėja mėgsta 25-26 °C tempera­tūrą.

Laistymas

Vasarą kalatėją laistykite siste­mingai, kas antrą dieną, o karštomis dienomis – kasdien, kad žemė nuolat būtų drėgna (ta­čiau augalas negali stovėti vandenyje). Lapus reikia drė­kinti nupurškiant kambario temperatūros van­deniu. Žiemą lais­tymas turi būti apribojamas iki 2 kartų per sa­vaitę, ypač jei kalatėja žiemoja že­mesnėje temperatūroje.

Tręšimas

Pavasarį ir vasarą – kas 10 dienų mineralinių trąšų tirpalu.

Kalatėją geriausia persodinti pavasarį, i lengvą kompostinę žemę; būtinas geras drena­žas.

Dauginimas

Išsikeroję senesni kalatėjos krūmai atsargiai dalijami atskiriant dalį krūmo.

 


#4 Aglaonema

Aglaonema (lot. Aglaonema Diamond Bay)

Aglaonema (lot. Aglaonema Diamond Bay). Įsigykite mūsų e-parduotuvėje

Aglaonema (lot. k. Aglaonema) – tai augalas, turintis žalius, kre­minius taškuotus lapus, kurie suda­ro tankius kupstus. Namų sąlygomis ypač rekomenduojama, Diamond Bay, Silver Bay rūšis su sidabriškai ža­liais lapais. Ankstyvą vasarą aglaonemos išaugina kalijos formos baltus žiedus.

Vieta

Geriausiai aglaonemos auga šviesiose patal­pose, tačiau pripranta ir prie prastesnio apšvietimo. Tad netgi jei laikysite savąją aglaonemą tamsiame kambario kampe, ji jus vis tiek džiugins savo puošnia lapija.

Temperatūra

Vasarą – kambario temperatūra, žiemą – 18-20 °C. Aglaonemos puikiai pakelia aukštesnę tem­peratūrą, ypač kai oras yra drėgnesnis. Žemesnėje nei 15 °C temperatūroje aglaonemos lapai pra­deda gelsti ir vysti.

Laistymas

Vasarą aglaonemas patariame laistyti kas kelias dienas, priklausomai nuo temperatūros. Že­mė nuolatos turi būti šiek tiek drėgna, galima retkarčiais apipurkšti aglaonemos lapus kambario temperatūros vandeniu. Žie­mą augalas turi būti laistomas taupiau. Rekomenduo­jamas hidroponinis augi­nimas, ypač gana tamsio­se patalpose.

Tręšimas

Pavasarį ir vasarą tręšti kas 10-14 die­nų: mineralinių trąšų, skirtų augalams su dekoratyviniais lapais, tirpalu.

Dauginimas

Aglaonemos dauginamos dalijant augalą arba viršūniniais sodinukais, įšaknytais drėgname smėlyje su dur­pėmis. Turint galvoje negilią au­galo šaknų sistemą, geriausiai tinka lėkšti vazonėliai.

 


#5 Monstera (Jaučio širdis)

Monstera (lot. Monstera deliciosa)

Monstera (lot. Monstera deliciosa). Įsigykite internetu mūsų e-parduotuvėje.

Nuostabioji monstera (lot. k. Monstera deliciosa) – tai greitai augantis augalas su svyran­čiomis ir stačiomis atžalomis. Jos dideli lapai ant ilgų kotų yra iškar­pyti ir skylėti. Monsteros augina kabančias ore šaknis, kurių nereikia šalinti, o įkiš­ti į vazoną arba apvynioti jomis au­galą. Kadangi tai didelis augalas, monstera geriau tinka erdvioms pa­talpoms.

Vieta

Monsteros mėgsta išsklaidytą šviesą arba pusšešėlį (monstera paken­čia net šešėlines tamsias vietas). Per stipri tiesioginė saulė būna lapų nublukimo ir nude­gimo priežastimi.

Temperatūra

Vasarą – 20-22 °C, žiemą – 16-18 °C.

Laistymas

Vasarą monsterų laistymas turi būti saikingas – 2 kartus per savaitę. Žiemą reikia leisti, kad žemė truputį perdžiūtų prieš eilinį laistymą. Lapus plauti minkštu van­deniu, drėkinimas purškiant palieka ant jų baltas dėmes.

Tręšimas

Vegetacijos metu tręšti reikėtų kas 2 savaites. Geriausiai tręšti mine­ralinėmis trąšomis.

Jauni augalai persodinami kas­met, pavasarį, senesni – kas 3-4 me­tai į lapinės, kompostinės žemės bei durpių mišinį. Būtinas geras drena­žas.

Dauginimas

Viršūniniais ir atžailiniais sodinu­kais.

 


Bromelijiniai augalai

Tilandsija Samanta (lot. Tilandsia Samantha)

Nuotraukoje: Tilandsija Samanta (lot. Tilandsia Samantha). Įsigykite bromelijinių šeimos augalus mūsų e-parduotuvėje.

Bromelijiniai augalai yra įspūdingos ananaso karūnėlę primenančios gėlės, kurios priklausomai nuo temperatūros ir apšvietimo sąlygų žydi iki 6-12 savaičių. Šioms gėlėms nereikia skirti daug dėmesio, ir jos idealiai tinka auginti namuose, biuruose ar restoranuose. Žydinti gėlė gali tarnauti kaip graži alternatyva skintų gėlių puokštei.

Vieta

Bromelijinės gėlės yra labai tolerantiškos prasto apšvietimo sąlygoms, taip pat gali gerai išgyventi ir ryškios šviesos aplinkoje. Gėlių veislės storais ir pilkšvais lapais geriau išgyvena ryškioje šviesoje, o plonais žaliais lapais geriau auga, esant silpnam apšvietimui. Nei vienos rūšies gėlės neturėtų būti tiesioginės saulės spinduliuose.

Temperatūra

Bromelijinių gėlių žydėjimas truks ilgiau, esant vėsesnei temperatūrai bei mažam ar vidutiniam apšvietimui.

Laistymas

Bromelijoms reikia labai mažai vandens. Dauguma bromelijinių augalų miršta nuo perlaistymo! Laistyti reikia tik tada, kai žemė yra visiškai išdžiūvusi.

Augalui augant gamtoje, lapų rozetė nuo lietaus ir rasos prisipildo vandens. Nerekomenduojame laistyti į rozetės vidų, nes drėgmė gėlės viduje dažnai gali sukelti grybelį arba gali atsirasti kenksmingų augalui bakterijų. Nors Bromelijinių šaknys yra mažos, jos puikiai sugeba sugerti pakankamai vandens, kad patenkintų augalo poreikius.

Tręšimas

Naudokite įprastas augalų trąšas kas antrą mėnesį. Bromelijų nereikia tręšti žiemą.

Dauginimas

Kai žiedas pradės vysti, bromelijinė gėlė išskleis daigelius. Kai šie nauji maži lapeliai išaugs maždaug iki 10cm, nupjaukite juos prie augalo stiebo. Augalo lapelį pasodinkite į atskirą vazonėlį. Net jei pats augalėlis neturės jokių šaknų, per ateinančias kelias savaites jis jas išaugins. Būkite atsargūs, neperlaistykite jauno augalo. Tikriausiai prireiks 1-3 metų, kol ši jauna Bromelijinė gėlė pražydės.

 


Įsigykite internetu

Kai kuriuos straipsnyje pristatytus augalus galite įsigyti ritos gėlių internetinėje parduotuvėje.

 


Jeigu domitės panašiais augalais ir turite mums konkrečių klausimų ar norite pasidalinti savo patirtimi, maloniai kviečiame rašyti mums komentaruose.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *